блюдо с историей

Ботвінка – смак весняної Польщі

Польща, ботвінка, борщ, традиції

Весна у Польщу приходить подібно, як скрізь: крокусами, лелеками, бузком і магноліями. Чистими вулицями. Легким весняним настроєм. А ще своїм, особливим: тим, чим можна посмакувати лише тут, у Польщі.

«Пані вже робила цього року ботвінку?»

«Люба, я скоро буду вдома, грій ботвінку»

«Ви бачили, яку чудову ботвінку продають на Халі Тарговій»

Такі розмови чутно скрізь. І заїжджому геть невтямки, що воно таке – таємнича ботвінка.

Ботвінка, Польща, гичка, борщ, блюдо, традиції
Ботвінка – це молоді червоні бурячки разом із листям

Пристрасті за яжинкою

З точного перекладу назви виходило б – гичка.

Невже поляки справді так шаліють за гичкою?!

Таки так: ботвінка – це молоді червоні бурячки разом із листям. Зовсім молоденькі, тоненькі. Ботвінку готують як борщ. На базі вивару з м’яса і яжинки. Що таке яжинка ви ж знаєте? Так у Малопольщі називають основний набір овочів: цибуля, морква, корінь петрушки, селера, цибуля порей, може бути капуста.

Ботвінка, борщ, капуста, Польща, блюдо, традиції
Яжинка- основний набір овочів: цибуля, морква, корінь петрушки, селера, цибуля порей, капуста

Яжинка продається готовим набором у кожному споживчому магазині, що значно полегшує готування. У Великопольщі такі набори називають влощизною, що, мов, має нагадувати, що традицію застосування цих овочів привезла з Італії (Влох) королева Бона Сфорца, герцогиня Міланська, дружина польського короля Сиґізмунда I Старого.

Основа основ

М’ясо і яжинка – основа усіх перших страв у Польщі. І ботвінки також. Утім, досить часто, м’ясо із вивару виймають, і насичують суп чи борщ ще більшою кількість овочів. Тому в ботвінці замість м’яса ще більше буряка. Бо сама молоденька гичка (хай навіть із бурячком) необхідного червоного кольору не дасть.

Ще до ботвінки треба додати лимонний сік, трохи чорного перцю, загустити сметанкою подавати із вареними яйцями або картоплею. Ботвінка добре смакує теплою і холодною. І такої ранньої весни є надзвичайно популярною.

Ботвінка, борщ, традиції, блюдо, Польща
Ботвінка добре смакує теплою і холодною

«Скільки коштує у Пані ботвінка?» — «3 злотих пучок». На страву треба зо два пучки. Але сезон ботвінки такий короткий, що мимоволі хочеться скупити всю, і об’їдатися смакотою скільки сил. Бо ботвінка, як день народження – тільки раз на рік!

Поспішайте приготувати

  1. Готуємо вивар. М’ясо і овочі.
  2. Виймаємо м’ясо. Додаємо до вивару порізану у смужки гичку разом із порізаними бурячками. Ще порізану кружальцями моркву. Сіль, цукор, трішки чорного перцю і лимонного соку.
  3. Усе це загущуємо сметанкою.
  4. До ботвінки окремо готуємо картоплю, яйця, дрібно ріжемо м’ясо (з якого вивар). Подаємо, прикрашаємо зеленню.

Кажуть, що кожна страва найкраще смакує там, звідки вона родом. Отож спробуйте ботвінки власного виробництва, а потім приїдьте скуштувати її у Польщі.

Ботвінка, Польща, традиції, вареники
Незвичайні вареники з ботвінкою

До речі, в давній українській традиції теж була подібна страва. Називалась бурачинка. Молоду гичку з бурячками сікли, квасили, заправляли лимонним соком… А потім бурачинку замінив більш насичений борщ.

Натомість поляки далі люблять гичку і роблять з ботвінки навіть вареники!

©polscha.travel

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *