В музеї історії міста Києва відкрилася виставка «ВЕЛИКА СІМКА», присвячена творчості художників: Олександра Архипенка, Михайла Бойчука, Анатолія Криволапа, Казимира Малевича, Георгія Нарбута, Марії Примаченко, Тараса Шевченка.
На ній презентовано біля 80 об’єктів, серед яких є унікальні шедеври.
Автопортрет Марії
Глядачі вперше побачать твір Марії Примаченко, двосторонню картину «Звір Поліський» з колекції Prymachenko family foundation, в якій мисткиня описала важливу подію своєї біографіі.
На початку 1980 років Марія Примаченко розпочала створення серії автобіографічних картин. За ідеєю художниці, вони розповідали про її буденні справи, а також важливі події з життя, які вплинули на її творчий шлях. На картині зображений звір, подібний до лева.
Художниця вважала його своїм автопортретом.
А на звороті Марія Оксентіївна розповіла про важливу подію, яка стала початком її мистецтва, як і де отримала свою першу премію та важкі операції, що їй довелося пережити.
Твори школи бойчукістів
На виставці демонструються унікальні твори школи бойчукістів з колекції Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, серед яких фото рідкісних фресок, що були виконані на стінах академії і які вціліли від знищення радянської влади. Михайло Бойчук та його послідовники увійшли в історію українського та світового мистецтва 20 століття, як митці, що відродили складну технологію фрескового живопису, котра лишалася забутою протягом віків.
За 11 місяців до смерті
Унікальний та єдиний підтверджений в Україні автопортрет Казимира Малевича 1934 року з приватної колекції, що вперше експонується в музейному просторі. Незважаючи на те, що Малевич народився та провів частину свого життя в України, на території країни всього декілька робіт художника. «Автопортрет» Малевича — перша робота художника, що була знайдена за часи незалежності України. Цей автопортрет Малевич намалював за 11 місяців до своєї смерті, картина стала останнім портретом художника. «Я виглядаю наче Маркс у могилі. Коли я виходжу на вулицю, діти кричать: «Карл Маркс», — так розповідав Малевич про портрет у приватній переписці
Знакові роботи
Також на виставці експонуються оригінал портрету Михайла Бойчука авторства Охріма Кравченка з Львівської національної галереї мистецтв імені Бориса Возницького, твір Тараса Шевченка з національного музею імені Тараса Григоровича Шевченка, «Циганка», що став знаковим не тільки для культури країни, але й в житті митця та інші твори.
На заметку
Музей історії міста Києва, знаходиться за адресою Богдана Хмельницького, 7 (ст. метро Театральна). Графік роботи: Вт.-Нд.: 11:00-19:00, Пн.: 11:00- 16:00. Міжнаціональний проєкт «ВЕЛИКА СІМКА» знаходиться на 3 поверсі, його можна відвідати до 28 червня 2021.